MAŁE Dymarki czyli majówka pod Łysą Górą

MAŁE Dymarki czyli majówka pod Łysą Górą

 

W dniach od 1 do 6 maja odbędą się w Nowej Słupi pod Łysą Górą „Małe Dymarki”.
W tych dniach na terenie Centrum Kulturowo Archeologicznego w Nowej Słupi nie zabraknie atrakcji związanych z prezentacjami nawiązującymi do historii Gór Świętokrzyskich sięgającej 2000 lat. Przygotowane pokazy i inscenizacje o charakterze archeologicznym, odtwarzane będą przez rekonstruktorów i pasjonatów okresu starożytności. W sześciodniowym scenariuszu Małych Dymarek będzie min:
– próby rekonstrukcji procesu dymarskiego w starożytnym piecu typu kotlinkowego (1-6 maja)
– prezentacja pracy starożytnego pieca garncarskiego (1-6 maja)
– formy walk – manewry wojsk barbarzyńskich szykujących się do bitwy z nadciągającymi oddziałami legionów rzymskich (sierpień 11-12 sierpnia – bitwa pod Łysą Górą), w tym prezentacja militariów rzymskich i ludów Barbaricum (5-6 maja)
-nawiązania do łacińskich i greckich opisów ludów Barbaricum w I-III w. n.e. (5-6 maja)
– prezentacja strojów i uposażenia ludów kultury przeworskiej w kontekście Imperium Romanum i Barbaricum w II-III w. n.e. (1-6 maja)
-rekonstrukcja strojów rzymskich z II-III w. n.e. (5-6 maja)
-rekonstrukcja kobiecego stroju z południowej Galii z II w. n.e. we współpracy z Muzeum Bargoin i Uniwersytetem w Clermenot-Ferrand (5-6 maja)
W programie również min: kowalstwo antyczne, wikliniarstwo, produkcja dziegciu, starożytna kuchnia i wiele innych warsztatów nawiązujących do pracy i życia codziennego ludów kultury przeworskiej
Jak mogło wyglądać życie w Górach Świętokrzyskich na przełomie starej i nowej ery? Co mówią zabytki? Co możemy odtworzyć na podstawie pozostałości po II i III-wiecznych metalurgach? Co na ten temat mówią rzymscy uczeni i historycy?
Dowiesz się więcej podczas Małych Dymarek odwiedzając Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego oraz Centrum Kulturowo – Archeologiczne w Nowej Słupi.
Przyjedź i odkryj z nami tajemnicę starożytnych hutników.

Zdjęcie użytkownika Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi.

Skip to content