KGW W MIROCICACH

Działania Koła Gospodyń Wiejskich w Mirocicach

Koło Gospodyń Wiejskich w Mirocicach istnieje od 8 marca 2008r. Przewodniczącą Koła jest pani Beata Zawrzykraj.

Działalność Koła realizuje swoje założenia regulaminowe poprzez promocję wsi Mirocice oraz gminy Nowa Słupia w powiecie, województwie, Polsce, a nawet można powiedzieć Europie.

Choć górnolotnie zabrzmiało w Polsce i w Europie, to należy przypomnieć, że Koło było współgospodarzem i organizatorem imprez, na których gościli przedstawiciele Niemiec oraz Węgier. Jeżeli natomiast mówimy o promocji na terenie Polski to pragnę wspomnieć:

– udział na Targach Kieleckich na których promowała się nasza gmina

– udział w Dymarkach Świętokrzyskich oraz Jarmarku Świętokrzyskim

– udział w konkursie w Tokarni na najsmaczniejszą potrawę województwa świętokrzyskiego, gdzie nasze koło zajęło 4 miejsce z potrawą „Parzybroda”. Została on wpisana do rejestru potraw świętokrzyskich i można ją odnaleźć na stronie internetowej naszego województwa. Tam też znajdziecie przepis na „Śledzie pod pierzynką” oraz sałatkę z buraka czerwonego, potrawy wpisane właśnie przez nasze koło. Można też nasze przepisy znaleźć w czasopiśmie Koło Gospodyń Wiejskich wydawane w Warszawie. Nie mogę również zapomnieć o promocji Mirocic i gminy na antenie Radia Kielce.

Nasza działalność skupia się jednak przede wszystkim wokół naszej miejscowości oraz naszej gminy. Czyli obejmuje:

– promocję
– integrację społeczeństwa
– wspieranie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym
– wspieranie działalności szkoły
– wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży
– oraz wspieranie kobiet z terenów wiejskich

Na pewno nie wymienię wszystkich naszych działań, ale w tym miejscy chciałabym wspomnieć te najważniejsze:

– Coroczna wakacyjna organizacja festynów rodzinnych, na których dzieci mogą bawić się na bezpłatnym placu zabaw firmy „Bajkoland”, mieszkańcy mogą posilić się potrawami przygotowanymi przez nasze koło, młodzież bawi się na dyskotece „pod chmurką” przy dźwiękach muzyki dyskotekowej, a starsi mieszkańcy przy muzyce biesiadnej przy ognisku

– coroczna organizacja darmowego poczęstunku dla dzieci z okazji „Dnia Dziecka”

– pomoc w organizacji „Powiatowego Dnia Strażaka”, który odbywał się właśnie we wsi Mirocice.

Fundusze na organizację imprez na początku pochodziły z naszych składek oraz dzięki wsparciu mieszkańców i gminy Nowa Słupia, ale potem postanowiłyśmy wziąć sprawy w swoje ręce i iść z duchem czasu, co skutkowało przystąpieniem naszego koła do różnych programów i projektów unijnych.

Pierwszy z nich to projekt z Kapitału Ludzkiego realizowany przy wsparciu Naszej gminy i OSP Mirocice w 2009 roku, dzięki któremu zorganizowałyśmy

– uroczystość „Mój Dziadek Strażach z darmowym poczęstunkiem dla mieszkańców, darmowymi atrakcjami dla dzieci i młodzieży oraz przekazaniem sztandaru dla OSP Mirocice

– organizacja „Dnia Seniora z Mikołajem” wraz w paczkami dla 100 dzieci

– organizacja wycieczki integracyjnej dla osób starszych do Sandomierza – Sulisławic oraz Kurozwęk

– oraz terapię psychologiczną.

Postanowiłyśmy iść za ciosem i nasza przewodnicząca Beata Zawrzykraj nawiązała współpracę z kielecką firmą „Delta”, która zajmuje się pisaniem programów i realizacją szkoleń. W ramach współpracy odbyła się już darmowe szkolenia dla bezrobotnych pań z Mirocic i z gminy Nowa Słupia:

„ Aktywność drogą do integracji”.
”Organizator usług cateringowych i imprez okolicznościowych”
oraz trzeci – związany z tworzeniem wioski tematycznej
A już w planach mamy następne projekty i szkolenia (pierwszy z nich rozpoczyna się w styczniu)

W ramach tych projektów odbyły się 3 spotkania integracyjne, wycieczka do Bałtowa do wioski tematycznej, a w planach mamy jeszcze następne dwa spotkania i dwie wycieczki.

Z pozyskanych pieniędzy z projektów zakupiono gry dla dzieci, malowanki kredki dodatkowe naczynia kuchenne i środki czystości do świetlicy wiejskiej w Mirocicach.

Miałyśmy wreszcie możliwość zrobić coś dla siebie i z tych pieniążków zakupiłyśmy jednakowe stroje dla pań z koła gospodyń oraz po nowym roku w świetlicy wiejskiej odbywać się będą zajęcia aerobiku.

Działalność Koła Gospodyń wiejskich to również możliwość samorealizacji dla naszych członkiń. W ramach tego prowadzimy działalność teatralno-kabaretową i możemy się już pochwalić przedstawieniami „Czerwony Kapturek” „Przedszkolaki”, czy też „Koncert Życzeń”. Dlaczego wybrałyśmy taką działalność?, A to dlatego, że na teranie naszej gminy istnieją już prężnie działające zespoły ludowe i wydawało nam się, że będzie to miłą odmianą. Przedstawienia te były już kilkakrotnie prezentowane na forum publicznym (Dzień Nauczyciela, Festyn Rodzinny w Baszowicach i inny imprezy).

Chciałabym na zakończenie wspomnieć, że pełniłyśmy również darmowe dyżury na świetlicy wiejskiej w Mirocicach, która od samego początku cieszyła się ogromną popularnością wśród dzieci i młodzieży. Obecnie wraz z dziećmi przygotowujemy przedstawienie „Kolędnicy”, które zostanie zaprezentowane za tydzień w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudkach oraz robimy ozdoby choinkowe i świąteczne w celu przystrojenia świetlicy.

W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim, którzy nas wspierają, Panu Wójtowi Wiesławowi Gałce i radzie gminy, panu Dyrektorowi Piotrowi Sepioło, panu Sołtysowi Stanisławowi Marzec, panu Radnemu Sylwestrowi Kozłowskiemu, naszym strażakom z OSP Mirocice, naszym mieszkańcom wsi Mirocice i wszystkim życzliwym nam osobom.

I może na tym zakończę prezentacje, ponieważ nie chciałabym dłużej Państwa zanudzać, ale pragnę obiecać, że nie spoczniemy na laurach i nadal będziemy aktywnie uczestniczyć w życiu gminy, województwa, a przede wszystkim będziemy starać się integrować i wspierać rozwój naszej pięknej miejscowość Mirocice.

 

Skip to content