KGW CHEŁMOWIANKI

W lutym 2011r. z inicjatywy sołtysa i radnego p. Jana Czaji powstało  KGW „Chełmowianki”   działające przy GOK w Rudkach. Nazwa pochodzi od znajdującej się obok Rudek Góry Chełmowej –największego skupiska modrzewia polskiego w Europie.

Przewodniczącą koła została p. Wioletta Krzyżanowska.

W działalność zespołu zaangażowanych jest 15 pań i 4 panów. Osoby te pochodzą z trzech sąsiadujących miejscowości : Rudki, Sosnówka Serwis. Większość osób to emeryci, którzy w umiejętny sposób potrafią zagospodarować wolny czas, pozostałe osoby to gospodynie posiadające gospodarstwa rolne.

Stroje ludowe w których prezentujemy się na scenie w większości przygotowałyśmy same.

Korale zakupiła nam pani Małgorzata Stanioch -dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach. Buty sfinansowane zostały przez Wójta Gminy p. Wiesława Gałkę.

Dyrektor GOK Piotr Sepioło udostępnił nam jedno z pomieszczeń, które zajmujemy.  To tu żywiołowe i emocjonalne panie i panowie można w każdy wtorek. Tu spotykamy się, dyskutujemy przy kawie, herbacie, wykonujemy inne czynności np. robótki ręczne, układanie bukietów, dzierganie, szydełkowanie itp. W dniu prób śpiewu korzystamy ze sceny.

Swoją przychylnością wspiera nas dyrektor miejscowej szkoły p. Alina Cieśla. Udostępnia nam kuchnię,  w której przyrządzamy potrawy kulinarne. Z przyrządzonymi potrawami regionalnymi bierzemy udział w konkursach gminnych, powiatowych. Ważnym wydarzeniem był udział w spotkaniu Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej w Domu Chłopa w Warszawie. Serwowałyśmy tam dania regionalne: kapusta z grochem, pierogi z kapustą i grzybami, pierogi z kaszą, czerwony barszcz z krokietami, oraz „ zarzucka”, która dostała wyróżnienie w początkowym konkursie na najsmaczniejszą potrawę regionalną.

Wartym podkreślenia jest fakt iż „Chełmowianki” jako zespół śpiewaczy obecnie są na każdej ważnej imprezie gminnej , a także podczas imprez powiatowych i wojewódzkich. Przykładem tego jest udział np. w „ Jarmarku Świętokrzyskim”- tu przygotowane byłyśmy przez artystę p. Piotra Kubę Kubowicza z Krakowa z Piwnicy pod Baranami, dożynki zarówno gminne jak i powiatowe, Dymarki Świętokrzyskie i wiele, wiele innych.

Mamy wiele osiągnięć i sukcesów dowodem czego są liczne dyplomy, puchary i inne nagrody rzeczowe. Wszystkie występy są dla nas bardzo ważne, przed każdym jest trema, po każdym sukcesie są emocje.

Naszą kulturę ludową , regionalną pokazywałyśmy również podczas wizyty w Polsce dla młodzieży z Węgier, Hiszpanii, Turcji, Litwy, Ukrainy.

Chełmowianki zostały zwycięzcami SMS-owego konkursu „Echa Dnia”. W nagrodę za zwycięstwo zostałyśmy zaproszone do Pałacu Prezydenckiego przez Posłankę p. Marzenę Okłę-Drewnowicz. W pałacu prezydenckim spotkałyśmy się z małżonką Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej p. Anną Komorowską. Zwiedzałyśmy pałac, a zobaczyłyśmy najważniejsze sale pałacu w których odbywają się konferencje prasowe oraz spotkania z politykami.

Zaprezentowanie się zespołu w pałacu jest ogromną promocją dla Gminny Nowa Słupia.

Od pani prezydentowej dostałyśmy upominki co było dla nas wielkim zaskoczeniem. Wsparciem Chełmowiankom z Rudek podczas pobytu w Warszawie służyli:  Wójt Gminy Nowa Słupia p. Wiesław Gałka, wiceprzewodniczący Rady Gminy p. Henryk Gąsior i radni p. Jadwiga Kot, p. Halina Misiurska, p. Jan Czaja oraz p. Piotr Sepioło dyrektor GOK w Rudkach.

Zespół duże wsparcie otrzymuje ze strony wójta gminy p. Wiesława Gałki jak i całej Rady Gminy Nowa Słupia. To oni zapewniają nam transport, autokar na wyjazdy, bez ich pomocy nie moglibyśmy brać udziału w uroczystościach i wydarzeniach regionalnych. Podczas spotkań, prób śpiewu oraz w wyjazdach towarzyszą nam miejscowi radni: p. Henryk Gąsior, p. Jan Czaja oraz dyrektor GOK p. Piotr Sepioło.

Zasłużonymi przyjaciółmi zespołu są : Wójt gminy p. Wiesław Gałka, dyrektor PUP p. Małgorzata Stanioch, minister obrony p. Beata Oczkowicz, która uczestniczyła w kilku próbach śpiewu.

Skip to content