Konferencja turystyczna w Rudkach

Cel – ściągnąć turystów

Kilkadziesiąt osób z całej Polski w tym przedstawiciele biur podróży z Małopolski, Śląska, Podkarpacia, Mazowsza oraz Poznania wzięło udział w konferencji turystycznej pt. „Góry Świętokrzyskie, wczoraj, dziś jutro…” zorganizowanej w Rudkach przez Lokalną Organizację Turystyczną.

Sympozjum spotkało się z dużym zainteresowaniem branży turystycznej. Na dwudniowe spotkanie połączone z wizytą studyjną w najbardziej znanych turystom miejscach naszego regionu przybyło kilkadziesiąt osób reprezentujących biura podróży z całego kraju. W sobotę 18 listopada w hotelu Gołoborze w Rudkach odbyła się konferencja podczas której przekonywano ich, aby organizowali wycieczki w Góry Świętokrzyskie.

MOŻNA SIĘ ZAKOCHAĆ

Zgromadzonych przywitał Piotr Sepioło – prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Partnerstwo Ziemi Świętego Krzyża oraz Andrzej Gąsior, wójt gminy Nowa Słupia, który w kilku krótkich, ale treściwych słowach mówił o walorach naszej gminy i województwa. – W tym miejscu można się zakochać, tak jak ja się zakochałem wiele lat temu – zapewniał wójt wymieniając miejsca, które warto zobaczyć.

Później Agata Milewicz z Oddziały Świętokrzyskiego PTTK, zachęcała, aby organizatorzy wycieczek skorzystali z usług profesjonalnych przewodników, którzy nie tylko zaprowadzą w najciekawsze zakątki regionu, ale także opowiedzą jego historię i wyjawią wiele ciekawostek.

NADZIEJE ORGANIZATORÓW

Piotr Sadłocha, ze Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej mówił wprost: – Mam nadzieję, że po tym spotkaniu, a zwłaszcza po tym co zobaczycie jutro podczas objazdu po naszym regionie, przywieziecie do na wielu turystów – mówił, informując jednocześnie, że w przyszłym roku osoby, które zechcą odwiedzić nasz region będą mogły bezpłatnie podróżować specjalnym busem, wożącym ludzi między największymi atrakcjami Kielecczyzny.

ZACHWALALI I ZACHĘCALI

Paweł Milewicz z Centrum Edukacyjnego Szklany Dom w Ciekotach zapraszał do gminy Masłów opowiadając o miejscu, w którym dzieciństwo spędził Stefan Żeromski oraz organizowanych tam imprezach rangi ogólnopolskiej, jak chociażby spływ kajakowy rzeką Lubrzanką.

Zenon Dańda, właściciel Sabatu w Krajnie prezentował walory swojego ośrodka. – Takiego parku miniatur nie ma w całej Polsce, a naszym celem jest to, by stać się największym parkiem miniatur w Europie. Zachęcał także do odwiedzenia Krajna zimą, gdzie można szusować na najdłuższej w regionie trasie zjazdowej.

Z kolei Jarosław Maliszewski – prezes Świętokrzyskiego Towarzystwa Agroturystyki „Łysogóry” mówił o walorach wypoczynku w gospodarstwach zrzeszonych w jego organizacji, podkreślając, że tam można poznać prawdziwą świętokrzyską kuchnię, która jest smaczna i zdrowa. – U nas można jeść, jeść i jeść, czego ja jestem najlepszym dowodem – żartował wskazując na swoją zaokrągloną posturę.

TURYSTYCZNY PRZEGLĄD REGIONU

Prawdzie tournée po województwie świętokrzyskim zafundowała zgromadzonym Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor biura zarządu Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. Nie tylko przedstawiła największe atrakcje regionu pokazując ich zdjęcia, ale także sugerowała jak można sporządzić ofertę turystyczną, aby je pokazać turystom. – To była najbardziej rzeczowa prezentacja podczas konferencji – oceniała przedstawicielka jednego z biur podróży.

WIELKIE NADZIEJE

Jacek Kowalczyk, prezes ROT oraz dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, zapraszał w Góry Świętokrzyskie, zapowiadając, że jeśli wszystko pójdzie dobrze i będą na ten cel pieniądze z Unii, to niebawem w Nowej Słupi powstanie Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich – to może być hit całego regionu. Po swoim wystąpieniu zdradził nam, że wiąże z konferencją w Rudkach wielkie nadzieje. – Zjechali na nią przedstawiciele biur podróży, którzy mogą przywieźć do naszego regionu setki turystów. Promowanie województwa w mediach i wśród agentów turystycznych przynosi najlepsze efekty – stwierdził już po konferencji prezes ROT.

Ostatnim prelegentem był Piotr Sepioło, dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich. – W latach 70-ych każda wycieczka szkolna przyjeżdżająca na Kielecczyznę obowiązkowo zwiedzała gminę Nowa Słupia. Chcę, aby znów tak było – mówił prezentując wszystko to co może zainteresować turystów i organizatorów wycieczek.

Dzień później, w niedzielę 19 listopada, uczestnicy sympozjum mogli na własne oczy zobaczyć atrakcje regionu o których mówiono podczas konferencji.

W sympozjum oprócz przedstawicieli biur podróży i prelegentów wzięli udział: Członkowie Lokalnej Organizacji Turystycznej Partnerstwo Ziemi Świętego Krzyża, właściciele i zarządcy atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich, Andrzej Gąsior, wójt Nowej Słupi, jego zastępca Włodzimierz Zaręba, przewodniczący Rady Gminy Nowa Słupia Sylwester Kozłowski, właściciele gospodarstw agroturystycznych z gminy Nowa Słupia, pracownicy urzędu gminy i jednostek mu podległych.

Konferencja Turystyczna wraz z wizytą studyjną została dofinansowana w ramach grantu przez Lokalna Grupę Działania Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej.

 

http://www.nowaslupia.pl/aktualnosci/2979

Skip to content